FENNİ SÜNNETÇİ

Ağrısız, Kanamasız, Cerrahi Sünnet

SÜNNET ÖNCESİ YAPILACAKLAR

Çocuğu sünnete nasıl hazırlamalıyız?
 
Anne ve babaya da çocuğu sünnete hazırlamada büyük görevler düşmektedir. Sünnet davetiyelerine balta - satır resimleri bastıran, çocuğu korkutan zihniyetten vazgeçilmelidir. Sünneti gerçekleştiren kişinin bir öcü olmadığı, yapılacak olan işlemin çocuğa daha önceden onun anlayabileceği sakin bir dille anlatılmalıdır. 
 
Sünneti yapan Fenni Sünnetçinin sünneti temiz ve sakin, her türlü cerrahi aleti steril edilmiş  kalabalık olmayan bir ortamda, çocukla diyalog kurarak gerçekleştirmelidir  Kesinlikle sünnet olan kişiyi en az iki gün takip etmelidir.   Sünneti gerçekleştirecek olan kişinin sünnetin ne kadar faydalı olduğunu, gelecekteki yaşamı için ne  kadar önem ifade  ettiği çocuğa anlatılmalıdır. Bu durumda ailenin  ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Örneğin bazı aileler  " Ne zaman kesilecek ? Kestiniz mi ? "gibi sorular sorarak çocuğun sünnetten korkmasına, soğumasına bir paniğe kapılmasına neden oluyor. Bu işin çok önem arz eden bir cerrahi müdahale olduğu  aileye sünnet öncesi izah edilmelidir. İşlemden sonra aileyle bütünleşerek  iyileşme döneminde ne safhalardan geçeceği  bir bir izah edilmektedir. Ayrıca bu aileye söylenen bilgiler yazılı bir şekilde de ayrıca aileye teslim edilmekte eve gittikten sonra kendilerine verilen metinde  yazılan bilgilere harfiyen uymaları gerektiğide ayrıca hatırlatılmaktadır.  Çocuk ile  iyi bir diyalog kurarak korku ve heyecanını yatıştırmaya çalışıyorum. Bu işlemi yaparken yıllardan beri kazandığım deneyim ve çocuklarla kişisel ilişkim sayesinde mümkun olduğu kadar sabır ve metanetle işlemi yapıyorum..
Halkımız sünnet olayını çok basit bir müdahale gibi görmekten vazgeçmelidir. Bu konuda azami önemi göstermelidir. Bilinmelidir ki bu işin uzmanı olan kişinin dışında yaptıracakları kişilerin kendi çocuklarının hayatındaki meydana gelecek olumsuzluklara kendilerinin sebep olduğunu asla unutmamalıdırlar. Bunun için sünnet sessiz ve sakin bir ortamda bu işte tercübeli ve yetkilli kişi  tarafından ve steril koşullarda gerçekleştirilmelidir. Kullanılacak malzemeler tek çocuğa uygulanacak şekilde olmalıdır. Tek çözüm bilinçli bir şekilde bu işi gerçekleştirmektir.