FENNİ SÜNNETÇİ

Ağrısız, Kanamasız, Cerrahi Sünnet

Sünnet Sonrası Yapılacaklar - Fenni Sünnetçi Bursa - Mehmet Gönder

SÜNNET SONRASI UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Ağrı kesicilerin Kullanılması:Sünnet vücudun en ağrılı bölgesinde uygulanan cerrahi bir işlem olması sebebi ile ağrı mücadelesi en önemli husustur. Tarafımdan verilen ağrı kesiciler belirtilen saatlerde verilmeli, ilaca rağmen ciddi ağrısı var ise Sünnetciniz ile irtibata geçmelisiniz. Tarif edilen ağrı kesicilerin fazla alınması, ağrı kesici etkisini artırmaktan çok, yan etkisini artıracaktır. Bu sebeple asla fazla ilaç verilmemelidir.Tarafımdan sünnetten sonra yazıllı olarak uyulacak kuralların yazıldığı bilgi reçetesine harfiyen uyulmalıdır.
Pansumanın yapılması: Yaptığımız sünnetlerden sorumlu olduğumuzu ailelere anlatıyoruz.Sünnetin ertesi günü tarafımdan çocuğunuz kontrol edilerek pansumanı yapılır.Sargısı alındıktan sonra gerekli bilgi aileye anlatılarak işlem sona ermiş olur.Ancak oluşabilecek koplikasyon veya benzeri durumda gerekli takibat ve tekrar kontrol bilgi paylaşımı devam eder.
Pansumanın ilk çıkma anlarında hafif kanama ve ağrı olabilir,Bu geçici bir durumdur
Kanama:İlk 24 saatte sızıntı tarzında kanama doğaldır. Ancak damlama tarzında ve silindiğinde hemen yenisi ile dolan kanama müdahaleyi gerektirebilir.Ikınma ile kanama dozu artabilir. Bu durumda 30 dakika kadar beklenmelidir. Kanama buna rağmen durmaz ise telefonla aranarak bizzat kendim acil müdahaleyi yapmaktayım.
Banyo:Aksi söylenmemiş ise 4. gün banyo yapılabilir. Her gün banyo yapmak yaranın çabuk iyileşmesine yardım eder. Banyo öncesi vücut silinebilir. Ilık banyo pansuman işlevi görür. Ayakta duş alma tarzında yapılmalı ve pipiye fazladan işlem yapılmamalıdır.
Dikişler banyoda kendi düşer. Almak gerekmez.
Yara iyileşmesi: Her türlü yaranın iyileşmesinin tamamlanması 4 haftayı bulur. Ancak istenen güzellikte yara iyileşmesi 7. gün civarında gerçekleşir. 48 saati geçen dönemde ağrı ve kızarıklık varlığı iltihaplanmadan dolayı olabilir.Yapışık sünnet derisine bağlı olarak pipi ucunda kabuk oluşabilir.
Banyo ile geçer. Şişlik, kızarıklık ve morluklar cerrahi işleme bağlı olup, 7 gün kadar sürebilir. Sünnet sonrası pipi ucunu koruyucu rolü olan deriyi kaybetmek, pipinin hassasiyetini artırabilir. Bu durumun 4 ay sürdüğü gözlenebilmektedir.
Sünnet sonrası ateş olmaz. 37.2 0C den fazla ateş bu pipinin iltihap kaptığını gösterebilir. Sünnet sonrası rutin antibiyotik kullanmak gerekmez. Ancak iltihabi durum varsa gerekli reçete verilir.
SÜNNET SONRASI YAPILACAKLAR:
Aynı gün : Ağrı kesici ve  3 kez aralıklarla.Sünnet olan sünnet kilotü veya geniş bir şort giyerek her türlü hareketti yapabilir.Ancak çarpma,Bisiklette binme,Top oynama en az 1 hafta sonra olabilir.
Ertesi gün : Ağrı kesici ve  pansuman sadece Dervanol yara tozu kullanılmalıdır.Yara çevresi Baticon veya Rivanol sols.temizlenebilir.
İkinci gün : 3-4 kez pansuman ve gerekirse tek tip ağrı kesici
4. Günden itibaren hergün Banyo.